Nie znaleziono wyników wyszukiwania dla frazy:

Łazienka w stylu japandi – aranżacja krok po kroku

Czym jest japandi? Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się połączenie japońskiej estetyki ze skandynawskim designem. Wnętrza projektowane w oparciu o ten stylistyczny mariaż są funkcjonalne, komfortowe i uporządkowane, ponadto pomagają koić zmysły i regenerować siły. Jak dokładnie wygląda łazienka japandi?

Łazienka japandi – światło i przestrzeń

Aranżacja w stylu japandi to harmonijne połączenie skandynawskiego minimalizmu z elegancją japońskiego designu. Kluczowe elementy tej estetyki to światło i przestrzeń, które mają służyć do stworzenia atmosfery spokoju i relaksu.

Preferowane jest naturalne oświetlenie, które powinno wpadać do pomieszczenia przez duże okno. Jeśli nie jest dostępne, warto zastosować rozproszone oświetlenie sztuczne o neutralnej barwie, które będzie imitowało promienie słońca. Zamiast jednej dużej lampy lepiej użyć kilku mniejszych punktów – rozprowadzą światło we wnętrzu, które przy okazji będzie bardziej „otulające”.

Przestrzeń kojarzy się z dużym metrażem. Jeśli dysponujemy niewielką łazienką, możemy zastosować triki, które optycznie ją powiększą. Pamiętajmy o lustrach, które potrafią wizualnie podwoić przestrzeń, ponadto odbijają światło, tworząc iluzję, jakby było go więcej.

Łazienka japandi

Elegancka łazienka

Minimalizm w aranżacji wnętrza

Minimalistyczne podejście do dekoracji i użyteczności mebli pomagają utrzymać porządek.  Każdy element ma tu swoje miejsce i spełnia określoną funkcję, nie przytłaczając przestrzeni. Prostota form, delikatne wzory, naturalne materiały i starannie dobrane detale sprawiają, że łazienka staje się miejscem relaksu i wyciszenia. Proste linie i stonowane kolory z wąskiej palety tworzą harmonijną całość.

– Styl japandi to przestrzeń zarówno estetyczna, jak i praktyczna, co osiąga się poprzez staranny dobór wyposażenia. Meble mają być pojemne, aby móc ukryć wszelkie drobne przedmioty używane w łazience – ale nie masywne, do tego wolne od ozdób. Prym wiodą tu wysoka jakość materiałów i oszczędność formy, co dotyczy również takich elementów wyposażenia, jak baterie, umywalki, wanna czy kabina prysznicowa. Ciekawym przykładem jest kabina Radaway . Charakteryzuje się ona brakiem profili przyściennych, a do ściany mocowana jest za pomocą subtelnego stabilizatora w kształcie litery L. Można ją zamontować zarówno na brodziku, jak i bezpośrednio na podłodze. – komentuje Hanna Błaszak, ekspert Radaway.

wizualnie lekka kabina prysznicowa

Funkcjonalna łazienka zen

Wystrój łazienki w stylu japandi powinien sprzyjać wyciszeniu i ukojeniu zmysłów, zatem żaden element wyposażenia nie może burzyć spokoju, niepotrzebnie pobudzać czy drażnić. Sprawdzają się ukryte schowki i zabudowa na wymiar, która pozwala maksymalnie wykorzystać posiadane miejsce na potrzeby przechowywania. Przestrzeń musi być czysta, wolna od nadmiaru widocznych drobiazgów, jakby miała uosabiać pojęcie łagodności.

– Wygoda użytkowania łazienki to między innymi brak barier utrudniających poruszanie się. Staje się to szczególnie istotne, kiedy urządzamy łazienkę dla osoby starszej lub niepełnosprawnej. Idealnym rozwiązaniem będzie brodzik konglomeratowy Radaway, który można zlicować z poziomem podłogi. Niweluje to konieczność podnoszenia nóg, a brodzik pozostaje niemal niewidoczny, dzięki czemu przestrzeń prysznica nie dominuje w aranżacji. – mówi Hanna Błaszak, ekspert Radaway.

łazienka old money

Materiały i kolory w łazience japandi – inspiracja czerpana z natury

Drewno, kamień, ceramika oraz tkaniny o surowej fakturze wnoszą do wnętrza elementy natury, które pomagają w odzyskaniu wewnętrznej równowagi. Warto wybrać drewniane meble, kamienną okładzinę na ścianach i/lub podłodze, ceramiczne pojemniki oraz bawełniane ręczniki.

Kolorystyka powinna być neutralna. Biel, beże, szarości oraz ciepłe odcienie drewna tworzą subtelne i jednocześnie eleganckie tło. Stonowane barwy wprowadzają nastrój relaksu i poczucie bezpieczeństwa, ale i optycznie powiększają przestrzeń, co jest szczególnie ważne w mniejszych przestrzeniach. Wizualnie ciepła i przytulna łazienka ma zachęcać do przebywania w niej, „obiecując” spokój.

Pamiętajmy, aby nie wprowadzać do aranżacji mocnych kontrastów, które mogłyby niepotrzebnie pobudzać. Kolory powinny płynnie przenikać się, tworząc przyjemną dla oka, harmonijną całość.

łazienka w stylu japandi

Styl japandi – rośliny w łazience

Łazienka w stylu japandi to miejsce, w którym można poczuć bliskość natury i oddać się niczym niezmąconej kontemplacji. Wprowadzenie naturalnej zieleni w postaci roślin doniczkowych lub chrobotka reniferowego na ścianie będzie sprzyjało pielęgnacji zarówno ciała, jak i ducha. Taki element dodatkowo podkreśli inspiracje czerpane z natury, będzie też doskonale komponował się z drewnem i kamienną okładziną użytymi w projekcie wnętrza.

Rośliny, które można z powodzeniem wprowadzić do wystroju łazienki, to:

  • dracena, cibora, kalatea, aglonema, falenopsis, epipremnum, difenbachia (do półcienia),
  • skrzydłokwiat, paproć nefrolepis, anturium (potrzebują rozproszonego światła),
  • tilandsja, kroton (potrzebują światła),
  • palma waszyngtonia (potrzebuje dużo światła).

miedź w łazience

Łazienka japandi – dekoracje

Drobne akcenty mogą wprowadzać subtelne kontrasty, dodając wnętrzu charakteru, jednocześnie nie przytłaczając go i nie burząc harmonii. Tekstylia w łazience japandi powinny być jednolite, najlepiej w stonowanych barwach. Wybieramy neutralne kolory, co podkreśli minimalistyczny charakter wnętrza. Naturalne tkaniny, takie jak bawełna czy len, doskonale wpisują się w estetykę japandi.

– Styl ten „nie lubi” przepychu, co nie oznacza, że wnętrze ma być nudne. Dekoracyjności dodadzą baterie, uchwyty meblowe, haczyki ścienne, oprawa oświetleniowa czy elementy konstrukcyjne kabiny prysznicowej lub parawanu nawannowego – utrzymane w kolorze miedzi. Ten modny rodzaj wykończenia świetnie dopełnia paletę barw inspirowaną naturą. Jest wyrazisty, ale jednocześnie harmonizuje z beżami i szarościami. Jeśli mamy w łazience wannę, dodajmy parawan Radaway Essenza Brushed Copper PND II. – podpowiada Hanna Błaszak, ekspert Radaway.

naturalna łazienka

Charakterystycznym motywem dla stylu japońskiego jest origami, które pochodzi z Chin, ale rozwinęło się w kraju kwitnącej wiśni. Przenosząc tę inspirację do łazienki w stylu japandi, możemy skorzystać z usługi nadruku na szkle Print Radaway. Wzór na kabinie prysznicowej świetnie uzupełni aranżację. Został zaprojektowany w taki sposób, by pięknie prezentował się zarówno przy zamkniętych, jak i otwartych drzwiach przesuwnych – przypominając ruch skrzydeł żurawia.

japońska łazienka

Łazienka w stylu japandi to wybór dla osób ceniących prostotę, naturalne materiały i harmonię panującą w otoczeniu. To przestrzeń, w której można zrelaksować się i wyciszyć, idealna do codziennego odpoczynku. Miejsce, w którym zabiegi pielęgnacyjne stają się prawdziwymi rytuałami. Dzięki starannemu doborowi kolorów, materiałów i detali styl japandi zamieni łazienkę w oazę spokoju.